Today: Απρ 27, 2024

Σχολ. Έτος 2021-22

Στο πλαίσιο του μαθήματος "Εργαστήρια Δεξιοτήτων", μαθητές και μαθήτριες του τμήματος Β3, μετά από παρότρυνση της εκπαιδευτικού κ. Παρανού Μαρίας, δημιούργησαν ψηφιακές αφίσες με θέμα: "Σεξισμός και ισότητα των φύλων”. Το συγκεκριμένο θέμα εντάσσεται στην ενότητα: "Ενδιαφέρομαι και ενεργώ" που έχει στόχο να κάνει τους σημερινούς μαθητές και μαθήτριες σκεπτόμενους και ενεργούς πολίτες.

Κατά τη διάρκεια της επεξεργασίας του θέματος, τα παιδιά, μεταξύ άλλων, παρακολούθησαν και
σχολίασαν κριτικά βίντεο και συζήτησαν ομαδικά το περιεχόμενο διαφημίσεων που περιέχουν αρνητικά στερεότυπα των φύλων.

Η επεξεργασία του θέματος προκάλεσε ζωηρό ενδιαφέρον στα παιδιά και τα ώθησε να αποκτήσουν μια κριτική ματιά στις εικόνες με τις οποίες καθημερινά βομβαρδίζονται από τα ΜΜΕ. Η δημιουργία των ψηφιακών αφισών που σας παρουσιάζουμε είναι το επιστέγασμα της συζήτησης που προηγήθηκε στη σχολική τάξη όλο αυτό το διάστημα.

b3 2
b3 6