Today: Μαϊ 04, 2024

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 21 Φεβρουαρίου 2023, η εκπαιδευτική επίσκεψη ομάδας μαθητών του 1ου Γυμνασίου Χαλάστρας (Α΄ Τάξη - Τμήμα A4 ) στο Μουσείο Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, στο πλαίσιο υλοποίησης πολιτιστικού προγράμματος (Ντοκιμαντέρ) που φέρει τον τίτλο: «Η πλάβα του Αξιού και Θερμαϊκού κόλπου».

Οι επίδοξοι κινηματογραφιστές μας, μυήθηκαν στα μυστικά της έβδομης τέχνης από ειδικευμένη ξεναγό, παρακολούθησαν τα πρώτα βήματα του κινηματογράφου στην Ελλάδα (ταινία 3D), συμμετείχαν σε παιχνίδι ρόλων, ενημερώθηκαν για τα στάδια παραγωγής μιας ταινίας και στο τέλος χωρίστηκαν σε τρείς ομάδες δημιουργώντας οι ίδιοι την δική τους ταινία σε κινηματογραφικό στούντιο. Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας, Λεωνίδας Πλατανιώτης (φιλόλογος) και  Αναστασία Κυπρίλλη (πληροφορικός).