Today: Μαϊ 04, 2024
Στις 3 Απριλίου 2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες του Β1 και Β3 τμήματος στο πλαίσιο των πολιτιστικών προγραμμάτων «Το φυσικό περιβάλλον ως τέχνη: παραδοσιακή αρχιτεκτονική σε αρχοντικά γεφύρια και εκκλησίες» και «Μνημεία-ιστορικοί τόποι της Θεσσαλονίκης στις σελίδες της λογοτεχνίας» που υλοποιούν οι καθητητές/τριες Κουβάτα Δ., Μπίγκα Μ. Πλατιάς Χ. και Ασλανίδου Δ. επισκέφθηκαν την πόλη της Σιάτιστας. Εκεί οι μαθητές/τριες παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Τα χρώματα της Σιάτιστας», το οποίο εφαρμόζεται πιλοτικά από την Εφορεία Αρχαιοτήτων Κοζάνης. Αρχαιολόγοι υποδέχτηκαν μαθητές και καθηγητές και τους ξενάγησαν στο αρχοντικό της Πούλκως και την εκκλησία της Αγίας Παρασκευής του 17ου αιώνα, αυτά τα σπάνιας ομορφιάς μνημεία της ελληνικής τέχνης. Στη συνέχεια οι μαθητές πειραματίστηκαν μέσω της εικαστικής δημιουργίας μέσα σε ένα μοναδικό περιβάλλον ιστορίας και ομορφιάς, δημιουργώντας τα δικά τους ΧΡΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΣΙΑΤΙΣΤΑΣ!