Today: Μαϊ 04, 2024

Στις 27 με 30 Απριλίου η Γ΄ Γυμνασίου Χαλάστρας, στο πλαίσιο της πολυήμερης εκδρομής της επισκέφτηκε την πρωτεύουσα της Ιταλίας τη Ρώμη, την Αιώνια Πόλη με τη συνοδεία έξι καθηγητών. Ο στόχος της εκδρομής ήταν μορφωτικός, εκπαιδευτικός και ψυχαγωγικός. Βασικός στόχος ήταν η καλλιέργεια της κουλτούρας περιήγησης σε μία Ευρωπαϊκή χώρα και η κοινωνικοποίηση των μαθητών. Σε αυτό το πλαίσιο καθηγητές και μαθητές ξεναγήθηκαν στο Βατικανό και τον Καθεδρικό του Αγίου Πέτρου, το Κολοσσαίο και την Ρωμαϊκή Αγορά, το Κάστρο των Αγγέλων και την Κατακόμβη του Αγίου Καλλίστου. Επισκέφτηκαν το Πάνθεον, την Βίλα Μποργκέζε, την ακρόπολη και θαύμασαν τις δεκάδες πλατείες όπως Φοντάνα Ντι Τρέβι, Ναβόνα, Ντελ Πόπολο, Βενέτσια, Κάμπο Ντι Φιόρι, Τραστέβερε, Ντι Σπάνια και Ισπανικά σκαλοπάτια, και πολλές άλλες. Η άρτια οργάνωση της εκδρομής, το πλούσιο σε ερεθίσματα πρόγραμμα και η άψογη συνεργασία των μαθητών - καθηγητών, συνέβαλαν στην επιτυχία της εκδρομής και επισφράγισαν με πολλές και ανεξίτηλες αναμνήσεις τη φοίτησή τους στο 1ο Γυμνάσιο Χαλάστρας.