Today: Μαϊ 04, 2024

Στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος "Ονειρεύοντας με τη Τζιαρούδα" που πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας το σχολικό έτος 2022-23, οι μαθητές της Γ' γυμνασίου (τμήματα Γ2 και Γ3), με συντονιστές τους καθηγητές Καδιανά Σοφία - Μουσικός (ΠΕ7601), Κυπρίλλη Αναστασία - Πληροφορικός (ΠΕ86) και Πλατανιώτη Λεωνίδα - Φιλόλογος (ΠΕ02), παρήγαγαν μια ραδιοφωνική εκπομπή για το μαθητικό ραδιόφωνο European School Radio.  Το θέμα της εκπομπής αφορούσε την παραδοσιακή μουσική, τα ήθη και έθιμα της Χαλάστρας, με σκοπό οι μαθητές να γνωρίσουν την πολιτιστική κληρονομιά του τόπου τους, να αναγνωρίσουν τη σημασία και το ρόλο του ραδιοφώνου ως μέσο ενημέρωσης και να αναπτύξουν γραπτές και προφορικές δεξιότητες λόγου, καθώς επίσης και ψηφιακές δεξιότητες.