Today: Απρ 27, 2024

Το σκάκι  στο σχολείο μας

Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας, στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων, μαθαίνουν να παίζουν σκάκι.  Ο κ. Γιάννης Μαρουλάκης, καθηγητής μουσικής, έφτιαξε τις σκακιέρες και μαζί με τον κύριο Γιώργο Χατζηαγόρου, καθηγητή εικαστικών, παραδίδουν μαθήματα σκάκι.

Με αυτόν τον τρόπο τα παιδιά οργανώνουν και οξύνουν τη σκέψη τους στην προσπάθειά τους να σχεδιάσουν τις κινήσεις τους, γίνονται πιο ικανά να επιλύσουν τα προβλήματά τους και να δημιουργήσουν κίνητρα, καθώς το σκάκι είναι ένα παιχνίδι που απαιτεί από τα παιδιά να προσπαθούν και να εργάζονται σκληρά για να κερδίσουν.

Έτσι, αισθάνονται πιο ικανοποιημένα και αυτό μπορεί να τα βοηθήσει να επιτύχουν και σε άλλους τομείς της ζωής τους.